Friday, November 18, 2011

Jeweller's bench - panels / Zlatnický stůl - výroba spárovek

This post shows the making of oak panels for the two cabinets that will support the Jeweller's Bench. Each cabinet consists of two side panels (73cm high and 60cm wide), plus a "floor" and "ceiling" (each 25x60cm). Since a 25cm-long panel is too short for the planer, I will make two 50x60cm panels and cut them in half after planing. When all the panels are done, I will take them to Mr. Bažant's shop for final formatting and then dovetailing using his cast-iron dovetailing machine.

Pokračovala příprava materiálu pro zlatnický stůl. Tato dubová prkna (cílová čistá tloušťka 20mm) jsou určená na boční desky dvojice zásuvkových skříní.

Hammer A3-41 Jointer/Planer Combo
Zmetkový koutek. Tato prkna o hrubé tlouštce 25mm se během skladování zkroutila natolik, že nešlo z nich udělat prkna o čisté tlouštce 20mm. Nehodila se na boky budoucích skříní,  ale nakonec jsem skoro všechny zúžitkoval na jejich "stropy" a "podlahy".

Čistý výsledný materiál před lepením.

Venku je chladno, tak jsem si věci na lepení desek rozložil v obýváku - moje manželka je velmi tolerantní. Lepení první spárovky se neobešla bez stresu, ale nakonec to dobře dopadlo.

První spárovka je opřená o zeď. Druhá spárovka je ve svěrkách - dovolil jsem si ji udělat o něco širší než ta první - teď, co už mám všechno na místě a vím, jak postupovat.

Lepení třetí spárovky. Teď už se to stává rutinou.

Součástí třetí spárovky bylo i jedno problémové prkno, jehož délka byla tzv. "na knop" - nemělo ani o jeden cm navíc, a proto jsem si udělal pomocnou rysku, aby se mi jednotlivá prkna při lepení nerozjížděla.

Tak zatím je hotová tato trojice fešáků. Potřebnou šířku ovšem nemá - zatím - ani jeden z nich. Měří 42 až 47 cm, cílová šířka je 60 cm.

Toto je první z "malých" (50x60cm) spárovek. Spárovky lepím na dvakrát - nejprve vybuduju kolem 45cm šírky a pak to dolepuju na 60+ cm.

Zde dolepuju první z velkých spárovek.

Po vyjmutí ze svěrek je nutné přebytečné lepidlo takto (škrabáním) odstranit.

Lepení druhé z malých spárovek.

Právě dolepená velká spárovka se mírně vyboulila. Na tento případ jsem však už měl připravené 4 ks ohoblovaných hranolů, jejichž pomoci jsem spárovce "domluvil" rovinu.

Konečně po 4 dnech práce lepím poslední spárovky. Teď už budu jen dolepovat do konečné šířky.

Dolepování druhé ze šesti spárovek.

 Třetí.

Čtvrtá.

Pátá.

Šestá!
Šestou jsem nechal takto přes noc. Některé desky mají tendenci se po vyndání ze svěrek mírně kroutit.

No comments:

Post a Comment